Aceasta sectiune este dedicata prezentarilor de masini (fie ele stock sau modificate), iar pozele sunt obligatorii - neatasarea unei fotografii la maxim 3 zile de la postarea topicului de prezentare are ca efect stergerea acestuia. Incepand cu 20.11.2014, publicarea numarului de inmatriculare NU este obligatoriu la deschiderea unui topic nou de prezentare, asadar puteti denumi topicul cum doriti.

Discutiile legate de consum, probleme tehnice, service-uri, nemultumiri, etc, vor fi postate la sectiunile dedicate.

03 RHA

#1
Așa cum arăta Silver prin 2007 ....!!! 8-)
"Two things are infinite, the universe and human stupidity, and I’m not sure about the universe" - Albert Einstein
Fişiere ataşate
18-05-07_1353.jpg

Re: 03 RHA

#2
La acest moment ... a cam obosit, dar rezistă, se pregătește să meargă pentru un control, la doctor (cred că bănuiți la cine...):
"Two things are infinite, the universe and human stupidity, and I’m not sure about the universe" - Albert Einstein
Fişiere ataşate
WP_20170322_001.jpg

Re: 03 RHA

#3
Pentru început, ceva medicamente:
"Two things are infinite, the universe and human stupidity, and I’m not sure about the universe" - Albert Einstein
Fişiere ataşate
WP_20170322_002.jpg

Re: 03 RHA

#4
Mai crede cineva în viața de după moarte!? Sonda lambda după 206.000 de km...
Am pus Carburol într-un pahar să facă baie până la ziuă... în speranța că o voi resuscita...!!! :lol: :mrgreen:
"Two things are infinite, the universe and human stupidity, and I’m not sure about the universe" - Albert Einstein
Fişiere ataşate
DSCN0001.JPG
DSCN0002.JPG

Re: 03 RHA

#5
Se pare că Carburolul ... i-a fost fatal !!! :mrgreen:
Merge-n șuturi, se aprinde intermitent CHECK-ul (P0172) așa cum ai zis...!
I-am scos mufa de la sonda lambda, am făcut câteva ture și merge excepțional !!!
Luni fac comandă pentru una nouă!!! :D

Tudor, mulțumesc pentru ajutor, am rămas dator cu pozele:
"Two things are infinite, the universe and human stupidity, and I’m not sure about the universe" - Albert Einstein
Fişiere ataşate
WP_20170326_001.jpg
Înainte...
WP_20170326_002.jpg
Și după...!!! Mâini de AUR!!!

Re: 03 RHA

#6
Ultimul consum după ce Tudor a gâdilat Micu' Gigant: 375 de KM cu 21 de litri de benzină. Consum mixt !!!
Thanks Tudor! ;)
"Two things are infinite, the universe and human stupidity, and I’m not sure about the universe" - Albert Einstein

Re: 03 RHA

#7
Iată unde duce nepăsarea, neglijența, etc. ...!!! :cry:
"Two things are infinite, the universe and human stupidity, and I’m not sure about the universe" - Albert Einstein
Fişiere ataşate
WP_20170701_006.jpg
WP_20170701_008.jpg

Re: 03 RHA

#9
Silver înainte de a merge la Coafor...
2.jpg
1.jpg
... și după...
"Two things are infinite, the universe and human stupidity, and I’m not sure about the universe" - Albert Einstein
Fişiere ataşate
3.jpg
4.jpg

Re: 03 RHA

#10
Arata f bine, sper sa te si tina. Ai grija sa o faci si pe dedesubt daca nu ai facut-o si sa-i bagi ceara de cavitati in contraaripi, usi, praguri etc.
ex Daewoo Matiz SE 1999

Re: 03 RHA

#11
Mulțumesc! Doamne Ajută!!!
Cel care mi-a făcut-o mi-a zis ca să bag ulei de motor. Acum sunt dezorientat un pic... ! Ori ulei ori ceară, ce-i mai bine!?
"Two things are infinite, the universe and human stupidity, and I’m not sure about the universe" - Albert Einstein

Re: 03 RHA

#12
Masinile (toate) vin din fabrica cu ceara. Uleiul se pune de regula in motor :).

Lasand gluma la o parte ceara are avantajul ca face un strat mai gros si adera mai bine pe tabla, uleiul se scurge destul de repede. Plus ca uleiul cand se incinge miroase. In cel mai rau caz amesteci vaselina cu ulei si faci o pasta groasa pe care sa o injectezi in praguri si contraaripi. Sa nu folosesti ulei ars (rezultat in urma schimbului de ulei din motor), acela este usor acid si iti va pata vopseaua.

Ca o comparatie, cand am facut tinichigeria, tinichigiul a bagat ceara in praguri si contraaripi. Dupa 3 ani nu avea decat un singur punct de rugina sub vopsea, langa gura de la rezervor. In usi am aplicat vaselina cu pensula si dupa 2 ani rugina a reaparut la coltul usilor fata. Cu siguranta fara vaselina ar fi aparut mai repede.

Pe dedesubt un tratament antirugina bun ar fi cu vaselina (pe care il refaci la 1-2 ani) pentru ca vad ca rugina deja s-a intalat si pe acolo si din experienta iti spun ca nu mai ai cum sa scapi de ea, doar inlocuind elementele cu probleme.
ex Daewoo Matiz SE 1999

Re: 03 RHA

#14
Novol sunt bune, am luat de la ei lac la spray si a tinut incredibil de bine. 2 sprayuri (pe site-ul novol scrie ca ar avea 500ml) ar trebui sa fie suficiente pt tot: praguri, contraaripi spate, usi. Antreneaza-te intai in usi unde vezi ca sa iti dai seama cat trebuie sa tii sprayul intr-un loc ca sa ai o acoperire buna.

Edit: POti sa iei 3 sprayuri doar ca sa fii sigur ca iti ajung. De regula eu tind sa pun mai mult decat trebuie si probbail asa vei face si tu :) . oRicum e mai bine mai mult decat prea putin, in special in praguri :)
ex Daewoo Matiz SE 1999

Re: 03 RHA

#15
Mulțumesc pentru ajutor Vali.
Încă nu am dat cu ulei la nimic, am zis să întreb înainte să fac o prostie...! :D
O să cumpăr 3 bucăți, să fie acolo suficient, mai bine să rămână decât să nu ajungă!
"Two things are infinite, the universe and human stupidity, and I’m not sure about the universe" - Albert Einstein

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori

cron