Aceasta sectiune este dedicata prezentarilor de masini (fie ele stock sau modificate), iar pozele sunt obligatorii - neatasarea unei fotografii la maxim 3 zile de la postarea topicului de prezentare are ca efect stergerea acestuia. Incepand cu 20.11.2014, publicarea numarului de inmatriculare NU este obligatoriu la deschiderea unui topic nou de prezentare, asadar puteti denumi topicul cum doriti.

Discutiile legate de consum, probleme tehnice, service-uri, nemultumiri, etc, vor fi postate la sectiunile dedicate.

B 34 RAB

#31
Da asa este, ar trebui sa o pastrez pentru plimbari si sa folosesc alta pentru serviciu dar nu sunt alte posibilitati.
Zilnic parcurg de la seviciu pana acasa si invers 60 km.
Probabil ca pana iau alta o sa o las stoc.
Multumesc pentru aprecieri.

Re: B 34 RAB

#32
Asta este motivul pt care nu le-am cumparat eu,am avut si jante pe 14 de aliaj,si era nenorocire,fortau directia destul de mult,bucsele,telescoapele,si am cumparat unele de 13..de care sunt foarte multumit..si masina mea e daily driven
Obsesia pentru carbon

B 34 RAB

#33
Tin sa cred ca totusi Matizul cu toate ca multi au o parere foarte proasta despre el este o masina care daca stii sa o faci sa iasa in evidenta ar intoarce multe priviri.
Depinde ce vrei sa faci....
daca vrei sa mergi cu ea la piata si sa o "burdusesti" de salata si ceapa te va ajuta faci comert la un butiq sau piata, dar daca vrei sa faci ceva pentru masina ta indiferent de marca ca este matiz tico sau audi faci ceva de care sa fi mandru si o faci cu gust, nu scrii cu carioca "bmw" sau mai stiu eu ce.
Dar am vazut persoane numite "smeckeri" care ziua mrgeau cu microbuzul la job iar seara bagau benzina de 30 ron si stateau cu angel eyes aprinse si cu bmw la misto, si erau vai steaua lor. Sa ai o masina si sa bagi benzina de 50 ron sau sa lasi masina la capatul tramvaiului si sa pleci la oras cu tramvaiul 32 si apoi sa te intorci seara si sa o accelerezi in 2km mi se pare de tot "cacatul" scuze.
Sunt asa de sictirit deoarece asta seara am venit de la job si pe teiusi unde locuiesc eu erau doua masini inmatriculate pe bulgaria care blocau strada, am oprit si i-am rugat sa traga masina sa pot trece.... un guzgan a spus citez" bai intoarce tigaia si ia-o pe alta strada".
Eu am raspuns "de ce?"
El a raspuns "pentru ca aici nu este supermarket sa cumperi tigai"
Am coborat din masina si l-am intrebat" astazi ai compostat in tramvaiul 32?"
El a ramas cam mirat...am spus " bai sobolane ai 2 lei in buzunar sau faci blatul? Ti-am vazut parcat bmw o saptamana la rand in capatul teiusului si ai lecat cu tramvaiul ai fost schimbul 2 la serviciu? Mars in p...a mea si muta cazanul . Atunci cand vei fi in stare sa inmatriculezi masina pe romania mai vorbim."
A dat masina la o parte si am trecut.
Dragii mei, tot felul de "agarici" care asculta manele si cer o tigara de la amici si se dau mari ne p...m pe ei.
Toate cele bune.
Sper ca nu am deranjat pe nimeni.

B 34 RAB

#34
"Asta este motivul pt care nu le-am cumparat eu,am avut si jante pe 14 de aliaj,si era nenorocire,fortau directia destul de mult,bucsele,telescoapele,si am cumparat unele de 13..de care sunt foarte multumit..si masina mea e daily driven"
Sigur asta a fost motivul pentru care nu ai cumparat acele jante?
Eu nu am vazut foarte mare "inghesuiala" sa se cumpere aceste jante.
Poate au fost prea scumpe sau "pisica cand nu ajunge la struguri spune ca sunt acrii"
Nu stiu... si de aceea intreb pentru ca am auzit multe "pareri" si anume: eu nu as da atatia bani pe ele....
dar tu ce ai face? pe ce ai da banii... pe abonament ratb?
Mie cand mi-a placut ceva am luat nu a contat cat a costat daca mi-a facut placere.
Chiar daca le montez pentru un weekend si apoi le dau jos pentru o sapta de job dar tot sunt multumit de alegerea mea.
Bafta tuturor!

Re: B 34 RAB

#35
Prietene... te-au suparat baietii cu Bemeveuri si acum arunci vorbe pe forum, ai primit câteva laude la adresa mașinii tale si ti-ai luat lumea in cap? Stai calm ca nu esti singurul care baga bani intr-un Matiz sau a bagat... sa te legi asa fara motiv si sa incepi sa împarți abonamente. Gandeste la rece inainte sa dai in taste... O zi bună!

Re: B 34 RAB

#37
ilaurentiu21 scrie:Asta este motivul pt care nu le-am cumparat eu,am avut si jante pe 14 de aliaj,si era nenorocire,fortau directia destul de mult,bucsele,telescoapele,si am cumparat unele de 13..de care sunt foarte multumit..si masina mea e daily driven
Si eu m-am despartit destul de greu de jantele pe 15" (mi-au placut maxim) dar pretul l-am platit cam scump apoi. A trebuit sa schimb toata suspensia fata: Amortizoare, flanse, bascule, capete bara, bielete... si cireasa de pe tort(coliva :lol: ) bucsa din caseta.

Pana acum astea pe 14" vad ca se comporta destul de bine (am pus gume de 155/65 ), vedem mai incolo...
*Mecanica MATIZ & SPARK
*Revizii periodice
*Diagnoza Daewoo fabr. 99-2008
<< Tel : 0721 387 857 - Tudor >>
https://www.facebook.com/MATIserv/

B 34 RAB

#38
Salutare,
nu am vrut sa supar pe nimeni, nu am postat poze cu masina sa primesc laude de la nimeni, cu toate ca multumesc celor care au apreciat masinuta mea, am postst pentru ca intr-un final am reusit dupa aproape 3 ani sa pun cateva poze sa arat cum a evoluat masina mea pana acum, daca nu am putut face asta la momentul respectiv.
Se poate sa fi fost suparat de baietii cu "masini scumpe" si poate nu am interpretat corect acel mesaj. Nu vreau sa stric atmosfera de pe acest forum.
Ceea ce amv rut sa spun era ca de multe ori am fost jigniti pentru ca, conducem Matizuri de altii care ne taie calea u masini scumpe, de cei care nu i-ti dau voie sa ii depasesti sau daca incerci sa o faci, cu toate ca pana atunci se "tarau" pe sosea dupa aceea s-au abitionat sa dea dovada ca ei au masini.
Sigur vi s-a intamplat si voua asta.
Scuze inca o data tuturor.
O zi buna.

Re: B 34 RAB

#39
Salut Razvan ,

Felicitari pentru upgrade-ul lui Mati ;) , restul.... sunt detalii, tu sa fi multumit si sanatos sa-l poti coduce si sa-i aduci in continuare imbunatatiri.
Pe forum, in totdeauna vor fi pareri "pro" si "contra" . Unele dintre ele sunt chiar utile.

Bafta in continuare si te asteptam la intalniri cu prezentare "live" a masinii :)
*Mecanica MATIZ & SPARK
*Revizii periodice
*Diagnoza Daewoo fabr. 99-2008
<< Tel : 0721 387 857 - Tudor >>
https://www.facebook.com/MATIserv/

Re: B 34 RAB

#40
Daca nu ma crezi ca am vrut sa le cumpar eu,poti sa-l intrebi personal pe mario,insa ceea ce am vrut sa spun nu este absolut deloc motiv de invidie,eu doar te-am completat la ce ai spus tu,ca iti e greu sa mergi 60 km la serviciu pe zi cu jantele alea,si te cred pe cuvant,deoarece si mie mi s-a intamplat chiar daca nu am avut jante pe 16,ci pe 14..good luck cu masinuta in continuare,imi place mult culoarea ;)
Obsesia pentru carbon

Re: B 34 RAB

#41
Imi pare rau ca "stricati" masini, revenind la roti mici, este adevarat ca de la 15 in sus ( pe matiz ) nu sunt chiar " de toata ziua "... DAR pot spune ca la fostul meu Matiz ( cu 70.000km ), in 30.000+ km si 2 ani, nu s-a intamplat absolut nimic cu roti pe 14", mers PESTE TOT... nu doar pe autostrada desi e plin de gropi si acolo :-)
IDEEA E ALTA..
1. cand puneti piese, nu va uitati la 20 de lei in plus si puneti ce trebuie...
2. daca bucsile/pivotii/biletele/capetele de bara/amortizoarele/etc, erau aproape pe duca, cand puneti roti cu 2 sau 3 inchi mai mari decat a venit de fabrica, nu e normal sa zica si ele GATA ?!

PS: exista jante + cauciucuri, pe 14-15, mult mai usoare decat tablele originale pe 13 + cauciucuri cu talon 70...

REVENIND ONtopic, felicitari si bafta cu masinuta, suntem si vecini... Teius-Rahova....

Re: B 34 RAB

#42
Pe spate ai modificat amortizoarele? Adica ,nu cade arcul cand ridici masina pe elevator/cric?
Intreb,fiindca pare ca si arcurile pe spate sunt taiate.
P.S. Jantele nu erau vopsite diferit cand le avea Mario? Sau a avut 2 seturi :)

B 34 RAB

#43
Salut Laurentiu,
nu stiu daca au fost taiate arcurile, ideea este ca asa le-am luat de ma Mareo sunt arcuri sport si au avut reglaje care s-au prins de punte cu suruburi si arcurile sunt ok, nu cad nu se misca. Atasez o poza cu arcurile si amortizoarele fata spate, mainde pe lumina fac cateva poze si sub masina sa vezi cum stau.
Mersi.
Fişiere ataşate
Photo0037.jpg
Daca observi te rog ca amortizoarele pe fata au reglajul pe ele.
Photo0038.jpg
Sunt arcurile si reglajele spate care s-au prins de punte cu un surub.

B 34 RAB

#44
Xalut horytkd unde anume locuiesti?
Eu stau mai mult pe la mama mea pe teiusi aproape de camp pe Rachitasului daca stii, poate ne vedem la un suc intr-o seara, acum ca am reusit sa ii fac si stopurile cu leduri.....
Astept un semn de la tine si cateva sfaturi ca arata foarte bine matizul tau.
Spor!

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori

cron