Re: Indicator usi deschise

#2
Salut!
Aveam tot timpul o problema cu pasagerii care nu inchideau usile corespunzator, citez “ce vrei domle’ eu nu vreau sa trantesc usa”, pai nu zice nimeni sa o trantesti, dar nici sa fie inchisa doar la primul “clant” si sa va pierd pe drum, si uite asa umblam prin oras cu usile intredeschise…asa ca am decis sa-mi montez acel martor luminos.
Pentru inceput am cumparat un fir de boxe cam de 1 metru si intrerupatori usi pentru spate daca nu aveti, apoi desfaceti finitia stalpului stanga fata, acolo, cel putin la mine, e un fir maro (la unii e alb, iar la altii am vazut ca e portocaliu), in orice caz, e firul care vine de la plafoniera.
Eu l-am taiat si am legat firul cumparat de el si am dat cu banda izolatoare.
Am strecurat firul printer stalp si bord si l-am condos pana in spatele ceasurilor de pe bord.
Am desfacut rama aceea neagra din cele 5 suruburi ( 4 suruburi in partea de sus si 1 surub in locasul acela de deasupra scumierei.
Se trage rama din cleme, de la butoanele de avarie si ceata spate + imobilizator cine are. Eu am tras de rama si apoi am desfacut mufele la butoane. Dupa, am demontat alte 4 suruburi de la ceasuri, mai ai si un gemulet pe care tre’ sa-l scoti de acolo daca te incomodeaza.
Tragi cu grija si scoti ceasurile in afara cat de mult poti inspre stanga mai mult. Scoti mufa stanga si o tragi afara.
La mufa asta trebuie sa atasati firul cumparat la pinul 6.
Pentru ca nu am gasit bec cu soclu pentru bord matiz, am folosit becul de la indicatorul de ceata. Este cam greu sa faci operatiile astea doar cu ceasurile doar umpic trase.
Am montat intrerupatorii de usi pe usile din spate si le-am tras fir la cele din fata.
Inainte sa remontezi totul la loc fa o proba si vezi daca functioneaza.
Sper sa reusiti si voi.
Si hai ca nu am mai scris asa mult de cand eram prin facultate si asta in primii 2 ani….
Daca am gresit ceva sau aveti intrebari va rog sa ma corectati.

Imi pare rau ca nu am mai multe poze, in 2010 cand am facut montajul nu am avut inspiratia sa fac mai multe poze.

Becul din dreapta-mijloc trebuie montat
http://imageshack.us/photo/my-images/830/pozahp.jpg/

Asta e mufa cu pricina
http://imageshack.us/photo/my-images/707/imagine01.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/706/imagine02.jpg/

Asa arata finalul
http://imageshack.us/photo/my-images/85 ... chisa.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/82 ... hisa1.jpg/

Re: Indicator usi deschise

#3
Mersi frumos. Exact asta cautam. Am reusit aseara sa gasesc ceva pe alte forumuri dar ce ai postat tu este exact ce aveam nevoie. Strict si la obiect. Multumesc. Acum trebuie sa gasim pe cineva pe forum care sa ne spuna :D si ce tip de becuri exista in bord. Stiu ca sunt 3x T5 parca si 2x ceva :).

Maine ma apuc de treaba.
Bafta.

Re: Indicator usi deschise

#6
am terminat si eu de facut martorul, l-am luat pe cel de la ceata spate dar trebuie sa pun unu acolo, eu l-am pus pe senzorul de la usa, la cei care au pus la plafoniera nu trebuie sa fie in pozitia pe mijloc sa se aprinda martorul? eu asa am incecat prima data si cand era dat mijoc mergea dar cand era plafoniera inchisa nu mergea.... la magazinele daewoo se gasesc martori de bord?

Re: Indicator usi deschise

#7
salut.si eu mi-am pus acel bec de avertizare usi deschise.l-am legat direct la cele doua fire de sub finitia stalpului fata pe partea soferului.mie mi se aprinde cand deshid usile indiferent pe ce pozitie se afla butonul plafonierei.si ca sa fie treaba si mai tare,daca portbagajul sau capota nu sunt inchise becul ramane de asemenea aprins.cat despre becuri,in reteaua magazinelor daewoo nu ai sanse sa gasesti.poate doar pe la alte magazine care comercializeaza diverse smd-uri si alte nebunii.problema nu sunt becurile ci soclurile in care intra becurile.
sa fie in bafta ta prietenas.

Re: Indicator usi deschise

#8
Stiu. Dupa multe cautari am gasit tipul de soclu. Se numeste B8,5D. Se pot cumpara bec cu tot cu soclu - am gasit undeva la 3-5 lei .. sau doar becul fara soclu la 1,5 lei.

Nu e reclama, dar este singurul mai ieftin si din Bucuresti pe care l-am gasit pe Okazii: http://www.okazii.ro/catalog/60662694/b ... ml#galerie . Am gasit si pe Xenonline.Ro la 6,25 ron. De la ei am mai luat si am fost relativ ok. Livrarea se face langa Spitalul Pantelimon. E super de treaba omul si are marfa multa. Eu nu am fost foarte multumit de ele din cauza masinii. Le luasem pentru un Opel Astra G si are o folie pe kilometraj (pe interior, verde-galbuie), ce impiedica lumina sa iasa si nu vedeam nimic. Daca puneam verzi se vedea foarte bine.

Daca vrea cineva, am gasit in Brasov cu SMD la jumatate de pret. Pe Xenonline este 10.25 ron, iar la Brasov este 4.99 ron bucata. Daca va hotarati poate facem comanda toti. Costa 7 Ron transport prin Posta Romana. Poate luam mai multe sa renteze pentru toti. http://www.okazii.ro/catalog/60176547/l ... caliu.html

Re: Indicator usi deschise

#10
salut!matizul meu este e/ac.din fabrica nu vine echipat cu bec pentru usi deschise,dar e foarte simplu de facut.cat despre becul de la centura,atata timp cat totul e ok la mufa de sub scaun,sigur ai becul ars,sau contactul de la centura de siguranta este defect.
sa fie in bafta ta prietenas.

Re: Indicator usi deschise

#12
Cum naiba ati facut sa bagat firul ala in locasul din mufa?
Eu am reusit sa-l fac sa stea putin dar facea contact cu alt fir si am asistat si la niste scantei.. 8-), am incercat si sa-l fortez cu niste sarma mai groasa, dar degeaba.
btw, nu stiu cum aveti voi un singur fir pe stalp, eu am doua, unul alb (masa) si unul portocaliu.
Blestemat fie acela care m-a pus sa ies la masina la ora asta. (adica eu) Am taieturi si zgarieturi pana la coate si am si inghetat de frig. :evil:
aa, si am uitat sa spun, am fost mai intai sa-mi cumpar bec, am luat un led BD85 rosu, a costat 3 lei, dar am uitat ca eu aveam deja becul in bord. Nu stiu ce or fi facut astia cu Matizul meu inainte sa-l scoata din fabrica, zic asta ca ma uitam la fuse box si am sigurante inclusiv pentru geamuri si oglinzi electrice, desi n-am.
Reconditionare faruri matuite, zgariate si aplicare de folii
Imagine

Re: Indicator usi deschise

#13
Si eu am stat vreo 4 ore pe langa Matiz, dar m-am incalzit repede...
La stalp sunt doua fire.
La pinul 6 eu aveam deja un firul legat , l-am taiat si am legat firul cumparat la el. Desfaci protectia stalpului din stanga(unde este senzorul usii) si legi capatul celalalt al firului la firul senzorului si ar trebui sa mearga...

Re: Indicator usi deschise

#15
CZR scrie:N-ai inteles ce am spus eu si ai raspuns ca atare.
Eu am intrebat cum ati facut ca firul sa stea bagat in pin acel pin. O sa incerc sa confectionez eu un pin, ceva.

daca te deplasezi tu pana la mine iti dau eu un pin din ala, dintr-un bord dezmembrat (am eu un prieten care se ocupa de dezmembrari :lol: )
inteleptul invata de la toti, mediocrul din experienta proprie, numai prostul le stie pe toate

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator