Re: Indicator usi deschise

#12
Cum naiba ati facut sa bagat firul ala in locasul din mufa?
Eu am reusit sa-l fac sa stea putin dar facea contact cu alt fir si am asistat si la niste scantei.. 8-), am incercat si sa-l fortez cu niste sarma mai groasa, dar degeaba.
btw, nu stiu cum aveti voi un singur fir pe stalp, eu am doua, unul alb (masa) si unul portocaliu.
Blestemat fie acela care m-a pus sa ies la masina la ora asta. (adica eu) Am taieturi si zgarieturi pana la coate si am si inghetat de frig. :evil:
aa, si am uitat sa spun, am fost mai intai sa-mi cumpar bec, am luat un led BD85 rosu, a costat 3 lei, dar am uitat ca eu aveam deja becul in bord. Nu stiu ce or fi facut astia cu Matizul meu inainte sa-l scoata din fabrica, zic asta ca ma uitam la fuse box si am sigurante inclusiv pentru geamuri si oglinzi electrice, desi n-am.
Reconditionare faruri matuite, zgariate si aplicare de folii
Imagine

Re: Indicator usi deschise

#13
Si eu am stat vreo 4 ore pe langa Matiz, dar m-am incalzit repede...
La stalp sunt doua fire.
La pinul 6 eu aveam deja un firul legat , l-am taiat si am legat firul cumparat la el. Desfaci protectia stalpului din stanga(unde este senzorul usii) si legi capatul celalalt al firului la firul senzorului si ar trebui sa mearga...

Re: Indicator usi deschise

#15
CZR scrie:N-ai inteles ce am spus eu si ai raspuns ca atare.
Eu am intrebat cum ati facut ca firul sa stea bagat in pin acel pin. O sa incerc sa confectionez eu un pin, ceva.

daca te deplasezi tu pana la mine iti dau eu un pin din ala, dintr-un bord dezmembrat (am eu un prieten care se ocupa de dezmembrari :lol: )
inteleptul invata de la toti, mediocrul din experienta proprie, numai prostul le stie pe toate

Re: Indicator usi deschise

#21
matyZ scrie:eu am indicator de usi deschise "romanesc" in sensul ca ramane lumina din plafon aprinsa daca nu e inchisa bine vreo usa :lol:
mi se pare cea mai eficienta ;)

il vezi si cand e soare puternic afara?
inteleptul invata de la toti, mediocrul din experienta proprie, numai prostul le stie pe toate

Re: Indicator usi deschise

#22
Buna ziua! in vara anului trecut cu ajutorul forumului am reusit sa montez bec in bord pentru usi deschise.acum insa nu mi se mai aprinde nici becul din bord,nici plafoniera cand deschid usile.becum din plafoniera se aprinde cand manual,adica atunci cand ii dau in dreapta de buton.m`am uitat la sigurante...nimic.ma poate ajuta cineva?multumesc anticipat

Re: Indicator usi deschise

#25
Cred ca trebuie sa vezi exact de unde pleaca firul spre plafoniera, acolo se unesc firele de la usi, posibil ca acolo sa nu mai faca contact. In manual apare ca e pe langa tabloul de sigurante din interior. Daca rezolvi problema sa postezi ce a avut.
Imagine

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori

cron