Re: Geamuri electrice

#18
AM GEAM ELECTRIC,AM SCOS FATA DE USA SI SUNT LEGATE FIRELE SI LA BUTON SI LA MOTORAS,SI NU STIU CUM SA LE LEG,ACOLO LA TUBUL ALA DE CAUCIUC,SPRE BORD,DE ACOLO NU MAI PLEACA NICI UN FIR SI LA BOXE, DE ACOLO AM TRAS FIRE SPRE CASETOFON.

Re: Geamuri electrice

#19
Daca vrei sa rezolvi ceva nu trebuie sa te enervezi. daca spui ca ai legate butoanele si ajung 2 fire pana la burduf poti sa pui mana pe un multimetru, il dai pe curent continuu la 20 si pui minusil pe caroserie si plusul pe fiecare fir si apesi pe buton. daca indica ceva aia e alimentarea, repeti si pentru coborare si ala care nu indica nimic e masa. Pe urma le legi la motorul macaralei.

Re: Geamuri electrice

#20
Deci,pe toata masina ,doar la usa fata dreapta,are geam electric,usa din stanga fata are macara mecanica[probabil a inlocuit usa si a pus-o cu macaraua mecanica],usi pline[toate 4]in usa dreapta firele sunt la locul lor,[pe buton si motoras]eu,trebuie doar sa alimentez,cele 4 fire,taiate la burduf si care intra in usa,de unde ma leg,acolo?plusul?Multumesc,masina o am de 8 zile si refac ce pot pe la ea.

Re: Geamuri electrice

#21
Imi este foarte greu sa inteleg ceva din ceea ce explici tu. Sa inteleg ca butonul este pe usa nu intre scaune? si este legat la motor dar nu ai alimentare la buton. din buton cate fire se duc la motor? si cate se duc spre burduf? sunt in ceata. pana nu inteleg nu te pot ajuta. O poza poate fi mai relevanta.

Re: Geamuri electrice

#22
Am o singura usa cu geam electric,dreapta fata,cu buton pe cotiera de pe usa plina,in usa,mufele pe motoras si buton sunt la locul lor,doar ca la burduful care iese din usa spre fata,am 6 fire taiate,2 sunt pt.boxe,de la care am prelungit firele spre bord si au mai ramas 4,intreb unde le leg sa mearga geamul?merci.

Re: Geamuri electrice

#23
mufa butoane geamuri matiz.jpg
mufa butoane geamuri matiz alimentare leduri
bun,mam apucat sa imi pun smd-uri in butoanele de la geamuri.Toate bune si frumoase pana la lipirea smd-urilor.le-am lipit prima data,(a trebuit sa stiu care e + si care e - de la smd)ma duc la masina le pun nu se aprindeau,revin acasa le dezlipesc iar le sucesc acolo in placa ma duc la masina le pun tot nu se aprinf.asa ca mam apucat sa caut pe net care sunt firele cu plus si minus de la leduri.acum trebuie sa ma apuc sa le dezlipesc iar sa le pun cum le pusesem prima data :( atasat aveti si o poza cu cele 2 fire buclucase
Fişiere ataşate
schemabutoanegeamuri.png
schena ekectrica butoane geamuri fata

Re: Geamuri electrice

#24
si dupa cateva ore de lipit si dezlipit iata si rezultatul(inca nu iam facut proba pe masina dar sper sa nu am surprize si sa nu se aprinda :( )
atentie ce fel de smd-uri achizitionati,adica din cele patrate cum am pus eu(si trebuie largita gaura din masca aceea de plastic a butoanelor) sau din cele rotunde care cred ca ar intrea acolo fara sa mai largitigaura.Am pus smd T5,2 buc scoase din suportu acela al lor
Fişiere ataşate
20141128_172656.jpg
20141128_172634.jpg
20141128_172841.jpg

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori

cron