Re: Oglinzi incalzite

#77
Mi-am montat si eu rezistente,achizitionate de la German Electronics,legate la un buton de dezaburire de Tico...o sa revin si cu poze sa vedeti ce panou de comanda proiectoare/incalzire oglinzi/deschidere portbagaj toate de Tico,am facut.Le-am si testat in prima dimineata,pe o ceata nebuna,in circa 1 minut,maxim 2 erau lacrima....cred ca e cea mai utila imbunatatire pe care am facut-o.

Re: Oglinzi incalzite

#78
Povestea oglinzilor mele incalzite.
M-am dus la dezmembrari cu total alt scop, cand am vazut un Logan facut praf de pe care atarna oglinda sparta cu rezistenta pe spate.
Atunci mi-a venit ideea oglinzilor incalzite. M-am dus acasa si am reusit s-o instalez ca lumea.
Cand am vazut cat de usor a fost totul, m-am decis sa-mi cumpar o oglinda de Logan/Solenza noua de la magazin (orice magazin de piese auto) si la cealalta oglinda. M-a costat 14ron.
CUm am procedat?
1. Am dat jos ornamentul/protectia exterioara de plastic de sub oglinda, sub care am desfacut (cu greu) cele doua suruburi de sustinere. In interiorul masinii am dat jos cauciucul in jurul stickului, sub care am desfacut inca dour suruburi. Am scos oglinda din usa cu suport, cu stick cu tot si am dus-o in casa.
Sub sticla oglinzii am gasit patru suruburi, pe care le-am desfacut cu o surubelnita lunga. Astfel am am ramas doar cu geamul oglnzii in cadrul de plastic in mana. Nu am foehn, deci am folosit aragazul. Am incalzit , usor si lent plasticul, dupa care foarte lent am dat jos plasticul putin inmuiat dar NEdeformat. E important ca acest pas sa se faca atent si cu rabdare, altfel de deformeaza plastiocul. Am reusit sa bag un cutit lung intre sticla si plastic si am taiat cele doua puncte prin care era lipit plasticul de sticla. Am curatat de lipici spatele oglinzii, avand grija sa nu zgarii suprafata argintata. Solventii organici lichizi ajuta.
2. Am luat oglinda cu rezistenta Logan/Solenza cumparata in magazin si am dat jos plasticul de pe spate, folosind aceeasi metoda descrisa mai sus, insa aici neavand nevoie de plastic, am incalzit-o mai tare, sa se inmuiasca si am folosit forta bruta (cat sa nu sparg sticla bineinteles, sau sa zgarii rezistanta) sa-l dau jos. Atentie iarasi la temperatura, pt. ca rezistenta e intre doua folii de plastic, care trebuie sa raman nedeformata. Una doua am reusit rezultand sticla geamului cu rezistanta pe spate. M-am intors la aragaz (foehn daca aveti), si am incalzit resistenta usor, nu dintr-o data. Usor fortat, s-a dezlipit si rezistenta de sticla. (vezi poze)
3. Am cumparat de la un magazin/service PC, un lipici termoconductiv de culoare alba, care se foloseste la lipit procesor de cooler in carcasa calculatorului. Acest lipici se vinde intr-o seringa de 5ml si costa 5ron. :) (vezi poza)
4. Restul in poze...

Pentru intrebari va stau la dspozitie.
Fişiere ataşate
IMG_20150824_121532.jpg
IMG_20150824_121652.jpg
IMG_20150901_135403.jpg
IMG_20150823_162739.jpg

Re: Oglinzi incalzite

#82
Sailor Popeye scrie:Povestea oglinzilor mele incalzite.
M-am dus la dezmembrari cu total alt scop, cand am vazut un Logan facut praf de pe care atarna oglinda sparta cu rezistenta pe spate.
Atunci mi-a venit ideea oglinzilor incalzite. M-am dus acasa si am reusit s-o instalez ca lumea.
Cand am vazut cat de usor a fost totul, m-am decis sa-mi cumpar o oglinda de Logan/Solenza noua de la magazin (orice magazin de piese auto) si la cealalta oglinda. M-a costat 14ron.
CUm am procedat?
1. Am dat jos ornamentul/protectia exterioara de plastic de sub oglinda, sub care am desfacut (cu greu) cele doua suruburi de sustinere. In interiorul masinii am dat jos cauciucul in jurul stickului, sub care am desfacut inca dour suruburi. Am scos oglinda din usa cu suport, cu stick cu tot si am dus-o in casa.
Sub sticla oglinzii am gasit patru suruburi, pe care le-am desfacut cu o surubelnita lunga. Astfel am am ramas doar cu geamul oglnzii in cadrul de plastic in mana. Nu am foehn, deci am folosit aragazul. Am incalzit , usor si lent plasticul, dupa care foarte lent am dat jos plasticul putin inmuiat dar NEdeformat. E important ca acest pas sa se faca atent si cu rabdare, altfel de deformeaza plastiocul. Am reusit sa bag un cutit lung intre sticla si plastic si am taiat cele doua puncte prin care era lipit plasticul de sticla. Am curatat de lipici spatele oglinzii, avand grija sa nu zgarii suprafata argintata. Solventii organici lichizi ajuta.
2. Am luat oglinda cu rezistenta Logan/Solenza cumparata in magazin si am dat jos plasticul de pe spate, folosind aceeasi metoda descrisa mai sus, insa aici neavand nevoie de plastic, am incalzit-o mai tare, sa se inmuiasca si am folosit forta bruta (cat sa nu sparg sticla bineinteles, sau sa zgarii rezistanta) sa-l dau jos. Atentie iarasi la temperatura, pt. ca rezistenta e intre doua folii de plastic, care trebuie sa raman nedeformata. Una doua am reusit rezultand sticla geamului cu rezistanta pe spate. M-am intors la aragaz (foehn daca aveti), si am incalzit resistenta usor, nu dintr-o data. Usor fortat, s-a dezlipit si rezistenta de sticla. (vezi poze)
3. Am cumparat de la un magazin/service PC, un lipici termoconductiv de culoare alba, care se foloseste la lipit procesor de cooler in carcasa calculatorului. Acest lipici se vinde intr-o seringa de 5ml si costa 5ron. :) (vezi poza)
4. Restul in poze...

Pentru intrebari va stau la dspozitie.






UPDATE: :D Ne aflam in octombrie si e lapovita si ninsoare... Oglinzile incalzite functioneaza perfect. Inainte sa plec din loc, sterg apa de pe oglinzi, iar restul de umezeala dispare in cateva minute (2-3), evaporandu-se foarte rapid din cauza suprafetei calde si vantului in mers. Am oglinzi curate ca lacrima! :D

Re: Oglinzi incalzite

#83
Salutare tuturor

Nu stiu cum o sa fac, pentru ca nu ma pricep, insa am comandat o pereche de elemente de incalzire pentru oglinzi urmind sa caut pe cineva din Bucuresti sa mi le monteze. Pentru ca stiu ca sint de interes mai ales ca vine sezonul in care ar fi excelente, aveti mai jos un link de unde puteti cumpara la un pret bun, in trei variante ...ca si forma: ovale, rotunde, patrate. Personal am optat pentru cele rotunde cu diametrul de 9 cm....sper sa fie ok.Daca cineva doreste sa ma ajute si este din Bucuresti, il rog sa ma contacteze. Multumesc mult!

https://www.germanelectronics.ro/compon ... 1-53349425
Respect!...pentru ca imi pasa.
Fişiere ataşate
189163_BB_00_FB.EPS_250.jpg
189163_BB_00_FB.EPS_250.jpg (9.43 KiB) Vizualizat de 4825 ori
189177_BB_01_FB.EPS_250.jpg
189177_BB_01_FB.EPS_250.jpg (5.33 KiB) Vizualizat de 4825 ori
532878_BB_00_FB.EPS_250.jpg
532878_BB_00_FB.EPS_250.jpg (4.36 KiB) Vizualizat de 4825 ori

Re: Oglinzi incalzite

#88
Ok . Probabil o sa am citeva problemute....avind Matiz E 2004 e clar ca nu am oglinzi care se regleaza din interior deci cred ca va trebui sa dau o gaura in portiera? Apoi, elemntele de incalzire comandate de mine parca sint mai groase nu sint doar o folie, deci pesemne o sa am probleme cu montarea lor pe oglinda. Nu in ultimul rind probabil ca firele si mufa respectiva sint pozitionate altundeva?

Multumesc mult Saylor....daca erai din Bucuresti te rugam sa mi le mesteresti tu.
Respect!...pentru ca imi pasa.

Re: Oglinzi incalzite

#89
Oh am inteles treaba cu modelul putin mai vechi... In acest caz, trebuie sa improvizati. Nu-mi dau seama cum arata oglinda la modelul 2004.
Insa eu sunt mai mult ca sigur ca acolo deja exista gaura de care veti avea nevoie pentru a trage firele.
In poza vedeti punctul rosu, acolo faceti o gaura in cauciuc cu cutit sau bormasina.
In poza in punctele verzi (in spatele sticlei) gasiti 4 suruburi, care trebuie dezsurubate cu o surubelnita lunga dar nu prea lata. Asftel puteti desface complet si puteti trage firele.
Apropo de grosimea rezistentei, va propun totusi sa va cumparati oglinzi incalzite pentru Solenza/Logan (15ron buc), si incalzind-o putin peste aragaz (vedeti tutorialul anterior) dati jos rezistenta, care e foarte subtire, dupa cum ati obesrvat si dvs. Va va fi mult mai usor.
Fişiere ataşate
Matiz.png

Re: Oglinzi incalzite

#90
Saylor, esti un tip deosebit. Apreciez mai mult decit pot exprima, faptul ca vrei sa ma ajuti si crede-ma o faci foarte bine. Ti-ai facut timp sa imi explici foarte clar si asta nu e putin lucru. O sa tin minte. Sint din cei care nu uita.....niciodata pe cei care l-au ajutat. In schimb ceilalti care ii vor raul...pfff, sint genul "chinezesc"....rabdare este numele meu mic.

Poate vreodata o sa va povestesc cum am determinat pe cineva sa isi vinda Loganul nou nout....doar pentru ca m-a desconsiderat si mai mult a atentat la sanatatea baiatului meu.Dar asta...intr-un numar viitor.

In concluzie, astept elemntele de incalzire de la cei la care am comandat apoi, daca nu se pupa cu ce imi trebuie o sa achizitionez doua de Solenza asa cum m-ai sfatuit.

Sa aveti cu totii un weekend excelent.
Respect!...pentru ca imi pasa.

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator