Parcare in fata iesirii dintr-o curte

#1
Nu stiu ce spune legea si nu ma apuc sa caut insa va intreb pe voi ce stiti despre urmatorul aspect:

ma aflu pe o strada, deci un drum public ( cind spun public ma gindesc ca el apartine tuturor mai ales celor care platesc taxe....), iar masinile se parcheaza pe o parte si alta a sensului de mers. Nimic neobisnuit insa, exista pe acest drum, case a caror curte au iesirea in acest drum...sa spunem ca parchez exact in fata iesirii uneia dintre case in drumul cu pricina. Este legal, ilegal, la latitudinea mea ?....ce vreau sa spun este faptul ca fiind un loc public am aceleasi drepturi ca si cel care pune un anunt mare de genul "Nu parca! Proprietate privata". Ce inteleg eu strict din acest anunt este faptul ca bucata de 2 metri din drumul cu pricina este a celui care a pus anuntul, ceea ce mi se pare putin fortat in conditiile in care toate drumurile sint publice, deci acea bucata imi apartine si mie intr-o oarecare masura.

Concluzie: daca parchez in fata unei iesiri dintr-o curte, ce sanse sint sa am probleme, in afara de cele de natura distructiva indreptate impotriva matizului meu, pentru care desigur pot face plingere pentru distrugere....?

Daca stie cineva sa ma lumineze si pe mine.

Multam fain!
Respect!...pentru ca imi pasa.

Re: Parcare in fata iesirii dintr-o curte

#2
Pai in mod normal eu din bun simt nu as parca in fata curtii omului.
Ma gandesc ca poate omu' are sau vrea sa intre cu masina in curte...

In astfel de cazuri se poate chema baietii de la ridicari pentru ca blochezi iesirea unei proprietati private.
Personal, nu m.as razbuna pe o bucata de fier, m.as razbuna pe buzunarul tau.. :lol:

Poate altii sunt de alta parere...
*Mecanica MATIZ & SPARK
*Revizii periodice
*Diagnoza Daewoo fabr. 99-2008
<< Tel : 0721 387 857 - Tudor >>
https://www.facebook.com/MATIserv/

Re: Parcare in fata iesirii dintr-o curte

#3
Salut Tudor

iti dai seama ca nu o fac nici eu, ci doar ma intreb ce naiba se poate intimpla. Sint doar suparat de cei care isi rezerva dreptul de a folosi bucata aia de drum iar noi daca punem masina in fata blocului inghesuita pe un trotuar tot se gaseste unu sa spuna ca e locul lui....
Respect!...pentru ca imi pasa.

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Bing [Bot] și 2 vizitatori