Re: Preschimbare carnet conducere la expirare

#2
Preschimbarea permisului de conducere

Preschimbarea se face in cazul in care permisul de conducere expira sau in momentul in care detinatorul isi schimba domiciliul.
  • Fisa detinatorului de permis de conducere completata prin dactilografiere, cu fotografia atasata il locul special dedicat, semnata si cu timbrul primit odata cu fotografiile lipit pe verso;
  • Chitanta care face dovada platii contravalorii permisului de conducere achitata la CEC;
  • Copie dupa permisul de conducere;
  • Copie dupa actul de identitate;
  • Fisa medicala avizata de catre organele competente;
  • Permisul de conducere vechi.
sursa: http://www.i-drpciv.ro/acte-permis-de-conducere/
Regulament forum Matiz-Club.ro
Stickere Matiz-Club.ro
Calendare Matiz-Club.ro

Preschimbare carnet conducere

#5
Deoarece carnetul meu de conducere expira in scurt timp, a trebuit sa imi iau inima in dinti si sa intreprind aceasta actiune. Asadar, primul pas pe care trebuie sa il faceti este sa obtineti fisa medicala completata de una din clinicile autorizate pentru acesta. Aveti mai jos un link catre fisierul in care gasiti toate unitatile autorizate...

http://www.dspb.ro/diverse/20170215-permise-auto.pdf

Pont: multe unitati cer in prealabil vizita la medicul de familie...sunati intii la clinica respectiva si intrebati daca trebuie sau nu sa mai aduceti adeverinta de la medicul de familie. In cazul meu nu a fost nevoie, am rezolvat la Clinica Romgermed din Drumul Taberei.

Pasul doi, cu fisa completata, mergeti la directia permise in Pipera, neaparat sa aveti la voi o copie dupa buletin, buletinul in original si carnetul de conducere vechi.

Ajunsi acolo mergeti la parter si platiti taxa de 68 RON.

Pasul trei: cu toate hirtiile mergeti la etajul 1, unde veti gasi un automat de la care trebuie sa va luati un bon de ordine pentru a putea depune actele.

Cind va vine rindul mergeti la ghiseu, predati actele semnati, va face o poza, si reveniti in 2 ore pentru a ridica permisul.

Al meu a fost gata in 1.5 ore.

Bafta!
Respect!...pentru ca imi pasa.

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator