Re: Retinere certificat de inmatriculare

#17
Daca s-ar putea omologa ar fi perfect deoarece am avea si un aspect mult mai placut al farurilor ceea ce schimba si aspectul masinii dar vom avea si o iluminare imbunatatita ceea ce ne va fi de folos ca sa vedem mai bine noaptea. Banuiesc ca xenonul a fost interzis pentru faptul ca "orbeste" pe cei ce vin din sens opus.

Re: Retinere certificat de inmatriculare

#19
Punerea lupei in far cu bec normal (HALOGEN) nu are nicio treaba, nu trebuie omologat nimic si nu iti v-a retine nici-un certificat de inmatriculare !!!!

NU ai voie sa faci modificar la sistemul electric si anume MONTAREA UNEI INSTALATII DE XENON !

Am mai spus si o repet, nu v-a omologa nimeni xenon pe matiz niciodata in viata asta ! Ca sa iti omolgheze xenonul, trebuie ca masina respectiva, in cazul de fata Matiz-ul sa fi avut xenon de fabrica ( vorbim de dotare optionala ), iar tu sa iti montezi ulterior faruri si instalatie ORIGINALA, doar atunci iti omolgheaza.

Lasand toata nebunia asta la o parte, XENONUL se vede DE LA DISTANTA, indiferent ca farul este negru, argintiu, auriu, etc.. (Noaptea cu lumina aprinsa nu se mai vede ce culoare este vopsit farul pe interior)

Personal am avut si circulat cu faruri NEGRE + LUPE + XENON 4300k 1 an de zile, non stop, DIMINEATA/LA PRANZ/SEARA/NOAPTEA ! Am fost oprit numai de 2 ori si intrebat ce este cu lumina aceea ? Fara tupeu, "povestea mea" era scurta: "Pentru o vizibilitate MULT mai buna, nu de fite ca nu am masina de fite ( MATIZ )" si nu am patit niciodata nimic...

Cand pui xenon si pui ca toata lumea de 6000k si bate albastru/mov atunci nu ai cum sa nu atragi atentia.....

Re: Retinere certificat de inmatriculare

#20
Deja o dam in altele dar iti zic eu sigur ca iti poti pierde certificatul pentru lupe vorbind din perspectiva celui care tine topul de pvcc'uri in mana. ;) Intelege fiecare ce vrea. Bafta tuturor!

Constituie contravenţii şi se sancţionează cu amenda prevăzută în clasa a III-a de sancţiuni următoarele fapte săvârşite de persoane fizice:
codul rutier art 101
10. montarea la autovehicul, remorcă sau tramvai a luminilor de altă culoare sau intensitate, a altor lumini ori dispozitive de avertizare sonoră sau accesorii ori modificări neomologate

LE : Nu stiu daca mai ai numarul meu de cand te sunasem pentru jante, ma suni si iti explic daca doresti! ;)

Re: Retinere certificat de inmatriculare

#21
Am fost astazi la RAR pentru recuperarea certificatului de inmatriculare. Am intrebat unul dintre ingineri ce trebuie sa fac pentru omologarea lupelor, iar raspunsul a fost urmatorul: lupele trebuie sa fie montate intr-un service autorizat RAR sa aiba montat modul de autolevel (farurile se regleaza automat dupa incarcatura masinii) si instalatie de spalat farurile. Daca am toate astea mai stam de vorba si ca ar costa undeva la 200 E taxa pentru omologare si ca mai trebuie sa circul cu cartea masinii asupra mea pentru ca acolo este trecuta la obtiune ( Echipare retrofit cu surse de lumină cu descărcare în gaz).
„Nu căuta răspunsuri imposibile. Mai bine schimbă întrebările.”

Re: Retinere certificat de inmatriculare

#22
S-ai f**t de gabori cu autolevel-ul lor. Sa caute ei la pasat, octavia, megan, clio, fiat chiar si unele modele de bmw autolevel si spalatoare de faruri ca o sa o gaseasca pe ma-sa acolo care misca lupele si spala farurile. Dar ce dreku l-as ca-I da amenda si ii ia talonul lui ala cu matizul ca este mai prost si nu este smecher cu Bmw.

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori

cron